ZNOVUZROZENÁ LEGENDA NINETY-SIX 2016!

 

Vzduch na vrcholu je řídký. Kdykoliv vrcholoví sportovci soutěží ve svých disciplínách, samozřejmě požadují perfektně promyšlené sportovní nářadí – protože při každé nevýhodě, dokonce i drobné, jsou potrestáni neúspěchem, v sportovním i materiálním smyslu. Není proto překvapující, že čtyři roky poté, co přenechal model NINETY-SIX svoji pozici nastupujícímu modelu NINETY-NINE, je originální NINETY-SIX stále jedno z nejúspěšnějších celoodpružených kol, i dnes ještě stále obklopen aurou vítězství. A jistě není překvapení ani to, že jsme se již nemohli dočkat opětovného zapálení tohoto ohně a pro modelový rok 2016 jsme oslavili znovuzrození legendy. Vítej zpátky NINETY-SIX!

Když se podíváte na NINETY-SIX, zcela nový model pro sezónu 2016, může se na první pohled zdát velmi podobný svému předchůdci. Ale při bližším pohledu, zvláště při pohybu, zjistíme, že tento závodní stroj určený pro cross country vyzrál, jak na návrhářském prknu tak i na trailových tratích. Nejvýznamnějším prvkem této nové zbraně je jeho klasické umístění prvků odpružení typické pro závodní speciál, soutěžní speciál: navržený jako jednočep s přepákováním a tlumičem umístěným pod horní rámovou trubkou, není náhodou, že nový NINETY-SIX připomíná ten starý.  Výhody takového rozložení jsou zjevné: žádné jiné rozložení se nedá zkonstruovat s nižší výslednou hmotností, nikde jinde nemá jezdec lepší přístup k tlumiči a jen toto rozložení optimalizuje funkčnost lockoutu. Ne že by kinematika NINETY-SIX nefungovala neutrálně s nezamknutým lockoutem, protože byla navržena právě pro nejvyšší účinnost. Přesto právě zkušení jezdci právem ocení tuto vlastnost.

S ohledem na kinematiku byl v roce 2012 přechod z NINETY-SIX na NINETY-NINE nevyhnutelný. V té době se totiž profesionálové otočili zády k běžným převodům 3x10, pro které byl starý NINETY-SIX navržený a přešli k převodům 2x10. Ale doba se změnila. Profesionální závodnici na tratích XC dnes už preferují převody 1x11, které jsou taktéž volbou i mnohých maratónských jezdců.

 Nově vyvíjený NINETY-SIX jsme velmi detailně optimalizovali pro tento trend. Díky technologii M.O.R.E vyvinuté MERIDOU je pružení optimalizované u všech velikostí rámů , stejně i u obou variant rozměrů kol 27,5“ i 29“. Díky tomu se tak zadní stavby obou velikostí kol vyznačují výborným přenosem síly a skvělou účinností. Navíc 27-ky mají zdvih zadní stavby dokonce zvětšený na 119 mm místo 96 mm, aby se tak přiblížily vlastnostem 29-kové verze.

Ale na novém NINETY-SIX je toho víc než jen klasické rozmístění prvků odpružení závodního celoodpruženého stroje a dvou dostupných velikostí kol. Překvapuje i dalšími na první pohled nenápadnými detaily. Například, lanka řazení a brzdové hadičky jsou vedeny vnitřkem rámu a klepání o rám je účinně zabráněno díky pevnému uchycení lanek při vstupu a výstupu z rámu, vše je samozřejmě připraveno i na Di2! Pro jezdce, kteří nepoužívají NINETY-SIX jako zbraň na závodech, ale jako rychlé celoodpružené kolo vhodné i mimo uzavřené okruhy, je obzvlášť zajímavá možnost použití teleskopické sedlovky s elegantním vedením kabelů vnitřkem rámu. Přitom díky naší technologii „Down Tube Exit“ zůstávají všechny kabely lehce přístupné pro potřebu údržby.

Avšak pohled na geometrii ukazuje, že tento nováček je více než rovnocenným nástupcem „originálního“ NINETY-SIX, který byl velmi úspěšný v profesionálních kruzích. S krátkým rozvorem kol a taktéž kratší horní rámovou trubkou dosáhli naši konstruktéři podobné délky jako předchůdce a tím i srovnatelné charakteristiky – a dokonce ještě na vyšší úrovni a má tak proto nejlepší základ pro získávání pódiových umístění na závodech po celém světě.

zdroj: http://www.merida-bike.cz