O značce

 

LAPIERRE – JEZDĚTE S NÁMI

 

Již 70 let Lapierre kombinuje technologické inovace, design, důraz na detail a zkušenosti z nejdůležitějších soutěžních podniků, aby nabídl nejatraktivnější a nejvýkonnější špičková kola pro všechny nadšence. Ať už jezdíte silniční či MTB závody, máte rádi kondiční vyjížďky, jezdíte denně do práce nebo jen tak pro radost, či jste příznivcem elektro dopomoci, v kolekci Lapierre nepochybně najdete kolo svých snů. Lapierre je lídr MTB segmentu na francouzském trhu a nyní proráží i na ostatní trhy ve světě.

 

A co vy? Jste připraveni stát se součástí rodiny Lapierre?

 

HISTORIE

 

1946 - Začíná ve francouzském Dijonu Gaston LAPIERRE vyrábět kola v malém. Brzy zaznamenal úspěch a využil potenciál odvětví, které velmi rychle rostlo.

1960 - Přebírá vedení společnosti jeho syn Jacky LAPIERRE .

1972 - Roste nová továrna v průmyslové zóně Dijonu, která dokázala pojmout stále rostoucí produkci.

80. léta - LAPIERRETM jako jedna z mála evropských společností dokázala předpovědět a zachytit fenomén horských kol, rychle se stala lídrem na tomto trhu. LAPIERRETM začal sponzorovat několik závodních MTB týmů, které získávaly tituly na všech úrovních.

Lednu 1993 - Oznamuje společnost Accell Group (Nizozemí) svůj záměr zakoupit 33 procent akcií LAPIERRETM , v roce 1996 se partnerství ukázalo jako úspěšné a tak se v květnu téhož roku společnost LAPIERRETM rozhodla prodat i zbytek akcií.

Touto dobou přezval vedení firmy Giiles LAPIERRETM , syn Jacky LAPIERRETM . Od tohoto roku společnost dále úspěšně roste.

Poté, co byla – především díky přesvědčivým technologiím a výsledkům závodů – posílená image LAPIERRE MTB, rozhodl se Gilles LAPIERRE pro stejný pokus na poli silničních kol.

Silniční cyklistika byla vždy důležitou součástí kultury společnosti a pro dosažení stejného úspěchu jako v segmentu MTB byla nutná ambiciózní marketingová strategie. To vedlo k rozhodnutí sponzorovat Dijonský klub silničních cyklistů SCOD, který byl oficiálně přejmenován na SCOD / TEAM LAPIERRE.
 

2001 REVOLUCE X-CONTROL

 

Rok 2001 se stal pro LAPIERRE (rokem) klíčovým. Po třech letech výzkumu a vývoje představil LAPIERRE inovační celoodpružené horské kolo vybavené patentovaným systémem zadního pružení „FPS“. Od této chvíle jezdci nacházejí ideální kombinaci efektivity a komfortu v jednom kole. Ve stejném roce vyhrál Jérôme Chiotti mistrovství Francie v MTB na svém X-Controlu jako vůbec první jezdec, který kdy zvítězil na celoodpruženém kole.
 

VYŠŠÍ ÚROVEŇ SILNIČNÍCH A HORSKÝCH KOL

 

2002 - LAPIERRE dělá významný krok v oblasti závodní silniční cyklistiky, když začal spolupráci s profesionálním týmem Française des Jeux.

LAPIERRE se tak nyní objevuje na elitních závodech včetně prestižní Tour de France. Výsledky se dostavily velmi rychle – jezdec stáje FDJ Nicolas Vogondy získal pro LAPIERRE vítězství z mistrovství Francie.

2003 - LAPIERRE se rozhoduje rozšířit své pole působnosti. Poté, co LAPIERRE a desetinásobný DH světový šampion Nicolas Vouilloz podepsali 3letý kontrakt, doplnila řadu horských kol také kolekce freeride a DH biků.

LAPIERRE také představil zcela novou technologii výroby lehkých karbonových rámů – LP 0.9C. Díky tomuto průlomovému řešení mohl být představen silniční rám vážící pouhých 900 gramů.

S posilováním technologického pokroku firmy zůstávaly výsledky LAPIERRE závodníků ve všech disciplínách nadále impozantní. Tým FDJ byl jediný, který získal čtyři dresy na Tour de France 2003 a závod dokončil v zeleném dresu díky agresivnímu sprintu Badena Cooka v závěrečné etapě.

Ačkoli se často zdá, že cyklistika je doménou mužů, LAPIERRE již mnoho let podporuje ženský triatlonový tým. Mimořádné výkony Audrey Cleau zahrnují druhé místo na světovém šampionátu a vítězství ve známem podniku Nice Triathlon.

Kolekce vítězných dresů byla doplněna během Gira d’Italia 2004, kdy Bradley McGee po působivém prologu získal růžový dres.

Jean-Christophe Péraud, jeden z nejlepších XC jezdců, obsadil celkové čtvrté místo ve světovém poháru 2004 po sedmém závodě v italském Livignu. Jeho výkony mu zajistily místo ve francouzském olympijském týmu. Na Olympijských hrách v Aténách 2004 skončil na úctyhodném 11. místě.

2005 - Je představeno několik inovací jako nový X-Control Evo2 s vylepšeným FPS2 systémem zadního odpružení. LAPIERRE se také začal soustředit na export a od roku 2005 distribuuje kola do USA, Kanady, Španělska a Německa.

V této době se LAPIERRE stal hlavním partnerem Roc d’Azur – největšího mezinárodního MTB podniku na světě s 16.000 účastníky.

Francis Mourey vyhrál francouzský cyklokrosový šampionát na svém LAPIERRE kole a začal tak dlouhou sérii vítězství.
 

NOVÝ TYP KOLA, OTEVŘENÝ SVĚTU

 

2006 - LAPIERRE oslavuje své 60. narozeniny a u této příležitosti začal vyrábět celoodpružené kolo nazvané Passport.

Nový „à la carte“ program – Web Series – umožňuje každému vybrat si komponenty pro své silniční kolo pomocí on-line konfigurátoru. Vzhledem k tomu, že kola jsou kompletována ve Francii, zájemci z Evropy mohou od svého autorizovaného dealera dostat svá vlastní kola 2 týdny po zadání objednávky.

2007 - LAPIERRE představuje vlastní řešení zadního pružení, tzv. OST platformu, ušitou na míru především kolům s vyššími zdvihy. Touto technologií byly vybaveny řady Zesty a Spicy. Cílem OST bylo vytvořit špičkový all-mountain bike s dokonalou kombinací hmotnosti, univerzality, výkonu a optimalizovanou geometrií pro maximální požitek z jízdy.

LAPIERRE ještě více rozšířil své exportní aktivity. Své produkty nyní dodává do většiny evropských zemí, Severní Ameriky a Asie. LAPIERRE se tak stal mezinárodní značkou. Ve Francii získal LAPIERRE ocenění „horské kolo roku“ (francouzský časopis Vélo Vert), „silniční kolo roku“ (časopis Le Cycle) a ve Španělsku „objev roku“.

Týmy LAPIERRE zůstávají důležitou součástí strategie značky. Nicolas Vouilloz, několikanásobný vítěz francouzského rally šampionátu, se rozhodl vrátit zpět k MTB a ke svým dosavadním úspěchům přidal další trofeje z enduro a DH závodů. Cédric Ravanel dokázal, že je jeden z nejlepších XC jezdců díky umístění v top 3 v průběhu světového poháru, který dokončil jako celkově šestý.

Snahy Sandyho Casara (FDJ) byly konečně odměněny vítězstvím v jedné z etap Tour de France.

Po dvou letech výzkumu a vývoje přehodnotil LAPIERRE kolekci silničních kol a spustil výrobu zcela nového X-

Lite II karbonového rámu, který byl ztělesněním lehkosti a moderní technologie.

Aby LAPIERRE zachytil vlnu rostoucí obliby city biků (městských kol), vzniklo zcela nové oddělení výroby. Byl to dvoufázový proces:

 - Zahájení spolupráce s J.C Decaux a výroba jeho známých city biků (Velib, Velo’v, Le vélo...).

 - Výroba nových city bike kolekce Sitandgo!, které těží z know-how LAPIERRE.

2009 - LAPIERRE, který před 50 lety ročně produkoval pouhých 6.000 kol, nyní vyrábí více než 90.000 kol ročně na třech místech ve Francii. Dijon – město, kde vše začalo, zůstává nadále srdcem technologického pokroku, kde se realizují další výzvy a projekty.

Skotský závodník Danny Hart, se připojil k týmu Lapierre Saab Salomon v roce 2008, spolu s Davidem Vasquezem a Gregem Doucendem. Vyhrál DH světového poháru juniorů, získal bronzovou medaili v mistrovství světa v DH a skončil na 2. místě v mistrovství Anglie.

2010 - Alexis Vuilermoz z týmu Lapierre International se stává francouzský šampion v U23 XC.
 

VÝKONNOST A TECHNOLOGIE

 

2011 - V Dalby Forest se stává Lapierre první značkou, která vyhrála závod Světového poháru s kolem 29”, díky Pauline Ferrand-Prevot s Lapierre ProRace 29. Toto kolo dokázalo vyhrát čtyři závody světového poháru v řadě. Lapierre rovněž představil OST+, vývoj svého OST závěsného systému: nová kinematika s vylepšenými křivkami pro vyšší citlivost a lepší efektivitu šlapání.

Během tohoto roku, Nicolas Vouilloz, který vyhrál 10-krát mistrovství světa v Downhillu nastoupil do týmu Lapierre. Pracoval spolu s inženýry a produktovými manažery při vývoji nových modelů Lapierre, během toho se také ještě účastní některých závodů Enduro.

Silniční kola oslavila 10 let partnerství s FDJfr., francouzským profesionálním týmem.

Leden 2011 - Při zahájení mistrovství světa v ragby na legendárním stadionu Eden Park Stadium. U této sportovní události, Lapierre spolupracuje se známou značkou v ragby, Eden Park. Pak vytvořili dvě limitované edice městských kol, které oživují kouzlo městských kol.

2012 - Po 5-i letech vývoje vznikl první elektronicky řízený zadní tlumič, který byl vyvinut Lapierrem a RockShox. e:i Shock je automatický systém odpružení, který zaznamenává otřesy ze země a rychlost šlapání, tyto informace používá k určení, jaké nastavení odpružení je to nejlepší, tohle všechno se upraví v rekordním čase. V soutěžích se povedlo Lapierru získat titul mistra světa v DH. Loic Bruni zvítězil se svým Lapierre DH ve světovém poháru juniorů, a také v mistrovství světa juniorů

Tým FDJ.fr měl úspěšný rok na Tour de France. Zvítězili ve dvou etapách: Thibaut Pinot (8. etapa) a Pierrick Fedrigo (15. etapa).

2013 - Lapierre zahájil svou koncepci OVERVOLT. Tato koncepce bude i nadále vyvíjena, má totiž otevřít možnost jízdy na horských kolech pro více lidí.

V soutěžích se Tým Lapierre Gravity republic objevil často na pódiích světového poháru DH. Do týmu patřili: Loris

Vergier (vítěz světového poháru juniorů), Emmeline Ragot (2. v dámském světovém poháru), Sam Blenkinsop (5. ve světovém poháru a 4. na mistrovství světa). Nicolas Vouilloz vyhrál etapu na Enduro Světové sérii ve Val d’Allos.

2014 - Opět náročný rok pro Lapeirre týmy. Několik týdnu po tom, co tým FDJfr. použil Aircode, se Thibaut Pinot umístil na 3. místě v Tour de France a získal ocenění nejlepšího mladého jezdce na Tour de France. Tým během této sezóny zaznamenal spoustu úspěchů: Arthur Vichot zvítězil v závěrečné etapě Paříž – Nice, Arnaud Demaré & Nacer Bouchanni se umístili na předních místech na francouzském mistrovství, Nacer Bouchanni zvítězil ve třech etapách Giro a získal červený trikot pro nejlepšího sprintera. Dokázal také zvítězit ve dvou etapách na Vueltě.

Tým Lapierre Gravity republic byl nejlepším týmem v žebříčku UCI “Gravity”, s Loic Bruni, Sam Blenkunsop, Emmeline Ragot a Loris Vergier. Emmeline Ragot zvítězila se svým novým Lapierre DH ve dvou kolech světového poháru, a Loris Vergier dominoval juniorům, získal titul mistra světa a také vyhrál v celkovém hodnocení světového poháru.

Lapierre rozšířil svou nabídku o Lapierre Ultimate, kdy si můžete sestavit své vlastní kolo a je to velmi populární pro silniční kola.

Jednoduše nechceme přestat překvapovat...