MERIDA - 40 LET HISTORIE

Ike Tseng, zakladatel značky MERIDA, byl osobností s rozsáhlým technickým vzděláním, osobností s nadšením pro nové technologie a také osobností snažící se vždy přinášet nové věci a stavět se čelem k novým výzvám. Při své návštěvě USA, když se procházel centrem jednoho města, se zastavil v prodejně jízdních kol. Zarazil ho nápis na vchodových dveřích, kde stálo: „Taiwanská jízdní kola na servis nepřijímáme“. Tato zkušenost ho velmi mrzela a jako hrdý obyvatel své vlasti a zároveň velmi progresivně myslící technik se rozhodl, že jednoho dne bude vyrábět ta nejlepší jízdní kola a ukáže Americe, že Taiwanský výrobek není synonymem nízké kvality.

Ike Tseng své rozhodnutí zrealizoval a dosáhl tak svého snu. Vybudoval velmi úspěšnou firmu, která v současnosti patří na špičku v oboru a prosadila se i v Americe, která vlastně vznik MERIDY podnítila. V roce 2012 Ike Tseng odešel do cyklistického nebe. V jeho stopách úspěšně pokračuje jeho syn Michael Tseng. 

Ike Tseng založil společnost Merida Industry Co., Ltd. v roce 1972 a etabloval tak značku jízdních kol MERIDA. Prvním krokem bylo navázání spolupráce s tehdy velmi známou a renomovanou anglickou značkou Raleigh. Technické a manažerské schopnosti pana Tsenga a kvalita produkce rychle posouvali společnost vpřed až se stala vyhledávanou OEM továrnou pro velmi známé americké cyklistické značky. Kapacita výroby stoupala a společnost se mohla dále rozvíjet. Invence Ike Tsenga a jeho odvaha vždy investovat do technických a technologických novinek brzy dostala společnost na pozici progresivního výrobce s nejmodernějšími technologiemi. 

Od začátku svého působení na trhu společnost MERIDA Industry produkovala a stále produkuje a vyrábí jízdní kola pro různé značky. Z produkčních linek taiwanské firmy odcházela kola pro takové značky jako jsou Scott, Trek, Mongoose, Schwinn, GT a další. S tím souvisí i dohoda, že vzhledem k produkci převážně amerických značek nevstoupí společnost Merida na americký trh se svojí značkou jako jejich konkurent. Tato dohoda nebyla a není až takovým hendikepem, jak by se mohlo zdát, jelikož koncem osmdesátých let byla zahájena spolupráce se společností Specialized, která nakonec vyústila v partnerství a Merida získala určitý podíl firmy. První obchod se Specialized, 80. léta Toto partnerství se ukázalo jako velmi výhodné pro obě strany. Ze strany Specialized jsou splněny požadavky na vynikající kvalitu jízdních kol, na druhé straně má Merida částečný podíl na přímém prodeji v USA. Určitou nevýhodou neprodávání své značky v USA bylo jistě to, že v začátcích nebyla Merida chápána jako globální značka, protože MTB trend přišel z Ameriky a byl pochopitelně spojovaný hlavně s americkými značkami jízdních kol. Značka, která si vybudovala dobrou pozici na americkém trhu, se obyčejně prosadila i celosvětově.

Kontinentem, který vynesl Meridu do popředí, je Evropa. Úspěchy na evropském trhu postupně tvořily základ expanze značky do celého světa. První zastoupení Meridy v Evropě bylo dohodnuto v roce 1988 pro Norsko, dále bylo zastoupení rozšířeno do Německa, Švýcarska a Československa. Zajímavý průběh měl vývoj značky v Německu. Německo je velmi důležitý stát v oblasti utváření veřejného mínění, také stát s velmi silným trhem. Úspěch na německém trhu indikuje úspěch i na ostatních trzích, proto je pro výrobce velmi důležité zde uspět. Německý distributor byl jedním z prvních prodejců značky Merida v Evropě. Prodej na německém trhu se rychle rozvíjel a značka si získala dobré jméno. Problém však nastal, když se německý zástupce začal orientovat na velkou síť sportovních obchodů, které jsou koncipovány pro masový prodej. V těchto sítích je třeba mít vždy levnější produkt jako má konkurenční síť. Je to logické, protože sítě se předhánějí, kdo nabídne cenově výhodnější produkty. Toto však postupně snižuje úroveň produktů, protože hodnota se nedá oklamat. Když je cílem co nejnižší cena, na něčem se musí šetřit. Proto německý distributor začal navrhovat speciální modely pouze pro tuto síť. Zatímco v okolních zemích se prodávaly všechny modely značky a prodeje a pozice značky stoupaly, v Německu po krátkodobém zvýšení prodeje obchodní výsledky postupně upadaly a značka Merida zde získala synonymum průměrného výrobku. Dospělo to do situace, kdy na konci dekády muselo dojít ke zrušení tehdejšího zastoupení Meridy a změně distributora. Byl to velmi důležitý mezník v historii značky.

Novým zástupcem společnosti Merida v Německu se stala firma Centurion. Centurion je tradiční německá značka založená bývalým vynikajícím závodníkem Wolfgangem Renner. Centurion měl vlastní vývojové oddělení, kola se však vyráběla na Taiwanu právě ve společnosti Merida. Po dohodě vznikla firma Merida & Centurion Gmbh, kde část podílu vlastní taiwanská společnost. Pro Meridu bylo důležité, že nový vztah přinesl i nové konstruktérské zázemí. Postupně se vývoj nových modelů přenesl do Německa, kde je k dispozici vynikající výzkumné, technické a technologické zázemí. Důležitým mezníkem byl také příchod Jurgena Falka, tehdy ještě neznámého konstruktéra. Jeho hvězda se naplno projevila právě v Meridě, když dostal možnost realizovat své schopnosti. Výsledkem je mnoho úspěšných modelů, které posbíraly snad všechny možné certifikáty jaké je možné získat, od top hodnocení v testech mezinárodních časopisů až po tituly mistrů světa a vítězství v světových pohárech závodníků, kteří na nich jezdili.

Změna distributora, nový styl a strategie navrátili pozici značky Merida na důležitém německém trhu opět na přední pozice. Přínos Německého prostředí je značný i pro ostatní distributory značky, protože kvalitní německé cyklistické magazíny mají velký význam nejen v Německu. Na rozdíl od německé anabáze však ostatní trhy nemusely řešit problém s chybnou strategií a nezažily propad hodnoty značky. V devadesátých letech má Merida silnou pozici v Čechách, Slovensku, Rakousku, Švýcarsku, Norsku, začíná prodej v Maďarsku, Polsku a dalších zemích. Většina národních distributorů začínala právě v tomto období a prakticky bez větších změn fungují titíž lidé dosud. Je to známka stabilního prostředí a správných lidí na svých pozicích. Dobré výsledky v Evropě měly vliv na další rozšíření na ostatní kontinenty. Distribuce v Japonsku byla sice zahájena mezi prvními, ale další rozvoj znamenal rozšíření do Jižní Afriky, Latinské Ameriky - Mexika, Chile, Argentiny, Brazílie, dále do Austrálie, na Nový Zéland. Nechyběl rozvoj do Asie, do Izraele, Írán, Thajsko, Indii, Malajsii a tak dále. V současnosti je značka Merida známá na celém světě.

Meridu uvedl do Československa v roce 1990, rok po politických změnách, Jaroslav Štefánik. V té době po norském a německém zastoupení to bylo jedno z prvních zastoupení značky v Evropě. Začátky devadesátých let znamenaly velký boom horské cyklistiky ve světě. Tento boom byl zachycen i u nás a Merida stála u jeho zrodu a růstu. Od počátku se na našem trhu vyznačovala výjimečností danou novátorstvím zakladatele značky a to zejména technickými řešeními a technologiemi používanými při výrobě. Kola Merida byla jiná než jaká nabízela konkurence. Například v době, kdy nejběžnějším konstrukčním materiálem při výrobě rámů kol byla ocel, z linek Meridy už vycházela kola s hliníkovými rámy. Nebyly to ale obyčejné rámy. Hliníkové trubky byly spojovány lepením a také se používaly unikátní kombinace hliníkových rámů s ocelovými vidlicemi. Technologie, které pocházejí z leteckého průmyslu. Tyto kombinované rámy zajišťovaly tuhost konstrukce dané hliníkovými trubkami a pohodlí rámu, kdy ocelová zadní vidlice zajišťovala pružení. V současnosti se konstruktéři snaží právě o takový charakter rámů. Tuhé a pohodlné. Kola s rámy z uhlíkových vláken byla v sériové nabídce již v roce 1993. V roce 1996 byly nasazeny první robotizované linky na svařování rámů. Značka si v Čechách a na Slovensku rychle získávala pozici a v krátkém čase se etablovala jako jedna z nejprodávanějších na trhu. Po rozdělení Československa na dva samostatné státy založil Jaroslav Štefánik se spoluúčastí taiwanské firmy dvě společnosti, Merida Slovakia, s.r.o. a Merida Czech s.r.o., které jako samostatné firmy pokračovaly v prodeji značky v jednotlivých zemích po rozdělení.

Více než dvaadvacetiletá spolupráce znamená úspěch pro obě strany. Počtem prodaných kol a celkovým obratem patří Jaroslav Štefánik k jedněm z nejlepšíchOlsava rozrůstající se MERIDA rodiny distributorů značky Merida na světě a jména České republiky a Slovenska jsou na Taiwanu vysoce ceněné. A nejen na Taiwanu. Stejně mezi ostatními zeměmi rezonují naše státy jako vyspělé cyklistické velmoci a mají velký respekt.V současnosti je Merida jednou z nejvíce se rozvíjejících společností na světě působících v cyklistickém oboru. Vlastní čtyři produkční fabriky. Ta původní je na Taiwanu, další tři jsou v Číně. Celková kapacita výroby se blíží k hodnotě 5 milionů kol ročně. Sídlo vývojového oddělení je v Německu, výroba elektrických kol je také lokalizována do Německa. Kola a produkty se značkou Merida se vyvážejí do 70 zemí prostřednictvím zastoupení 46 národních distributorů. Z toho jedenáct firem pracuje ve formě joint venture, tedy společností se zahraniční spoluúčastí mateřské firmy, tak je to i v Česku a na Slovensku. Distributoři se aktivně účastní tvorby nových modelů, případně si je přizpůsobují vlastním lokálním podmínkám. Každým rokem je v nabídce kolem 150 různých modelů kol, každým rokem přicházejí nové inovace či úplně nové modely.

Významné je také zapojení ve sportu, kde je značka Merida neodmyslitelně zapsána jako jedna z nejúspěšnějších značek v historii závodů MTB. Od roku 2004 až do dnešních dnů tým Multivan Merida dosahuje úspěchů a v historii je již zapsán jako nejúspěšnější MTB tým vůbec. I proto je Merida mnoha lidmi vnímána jako vynikající, ale hlavně MTB značka. Avšak po celou dobu historie Merida vždy produkovala i vynikající silniční závodní kola. Už ve zmiňovaném roce 1993 byla v prodeji karbonová kola, tedy z uhlíkových vláken, jezdili na nich například závodníci Interu Bratislava. Později na hořčíkovém rámu Matej Jurčo vyhrál sérii Světového poháru juniorů na silnici a zúčastnil se Olympijských her. Dukla Trenčín jezdila mnoho let na karbonových rámech Merida, podobně polské týmy CCC a Mroz.

Avšak nová éra značky Merida v souvislosti se silniční cyklistikou nastává právě v roce 2013 a to v historicky prvním vstupu na půdu profesionální silniční cyklistiky na nejvyšší úrovni a to ve spolupráci s tradičním italským týmem Lampre. Nově vzniklý tým Lampre - Merida má vysoké ambice a cíle patřit k nejlepším cyklistickým týmům World Tour seriálu. Na tuto událost se Merida připravila opravdu excelentně. Kromě zcela nových kol zajistila závodníkům tak precizní zázemí, ze kterého byli překvapeni i v takovém tradičním týmu jakým Lampre je. Závodníci mají k dispozici čtyři typy kol, z nichž každý patří k absolutnímu vrcholu. Při jejich vývoji byly použity vědecké metody, měření v aerodynamickém tunelu, špičkové materiály. Na vrchařské etapy jsou používány modely Scultura s extrémně lehkými, extrémně tuhými a přitom pohodlnými rámy, na rychlostní etapy jsou určeny aerodynamické modely Reacto, na závody typu Paříž Roubaix s úseky s dlaždicovým povrchem jsou navrženy odolné modely Ride s velmi pohodlným rámem. Na časovky byl vyvinut speciál Warp s rekordními aerodynamickými parametry.

I účast ve World Tour sérii dokumentuje komplexní strategii a filozofii značky. Postupně, dobře zváženými kroky neustále postupovat kupředu. Budovat nové výrobní kapacity pro zajištění požadavků odběratele, zároveň investovat do nových technologií, aby výrobky byly vždy na aktuální úrovni. Nedílnou součástí je podpora sportovních týmů. Mnozí z národních distributorů jdou také touto cestou a podporují sport a lokální týmy ve svých regionech. Podpora závodníků, týmů, sportovních akcí byla samozřejmou aktivitou distribuce Meridy v Česku a na Slovensku. Jaroslav Štefánik byl cyklistou a dosud se aktivně účastní cyklistických akcí. Proto jeho vztah k cyklistice není orientován pouze na obchodní stránku. Mnoho známých cyklistů bylo a je přímo či nepřímo spojených se značkou Merida. Zmínit můžeme spolupráci s Interem Bratislava počátkem devadesátých let, tradičním klubem, který se věnoval silniční cyklistice. Později dlouholetou spolupráci s Duklou Trenčín, armádním klubem, přes který prošli snad všichni současní špičkoví cyklisté. Na poli MTB byla plodná spolupráce s týmem KCK Oslany z níž vzešel jeden z nejlepších světových sjezdařů Filip Polc, výborné úspěchy dosáhl dosud aktivní závodník Milan Bären, vítěz Českého poháru MTB. V minulém roce se rozběhla úspěšná spolupráce s týmem CK Banská Bystrica, velmi agilním sice amatérským ale dobře organizovaným týmem, sdružujícím partu dokonale cyklistikou a jen pro cyklistiku žijících lidí. CKBB se jako jeden z mála cyklistických týmů věnuje celému spektru cyklistiky, od silniční, přes MTB až po cyklokros.

V České republice probíhá spolupráce s třemi týmy, Merida Biking týmem, ČEZ Tábor a Remerx-Merida týmem Kolín. Z Merida-Biking týmu vzešel například juniorský mistr světa v MTB Ondřej Cink, nynější člen mezinárodního týmu Multivan Merida. Závodník ČEZ Tábor Martin Bína získal historické první vítězství v seriálu Světového poháru v cyklokrosu pro značku Merida. Merida Czech se zapsala jako spoluorganizátor jedné z nejúspěšnějších pořádaných akcí seriálu Světového poháru MTB v Novém Městě na Moravě.

Merida je taiwanská firma jako i mnoho jiných cyklistických firem. Taiwan je zajímavý fenomén. Země, kde se vyrábí téměř všechno. Země, která měla donedávna pověst země, kde se vyrábějí levné a nekvalitní produkty. To už dávno není pravda. Právě naopak, kdo zná Taiwan, kdo má možnost pravidelně Taiwan navštěvovat, ten vidí ohromné změny, které se v zemi za poměrně málo let udály. Pokud se my odvoláváme na naše průmyslové tradice, můžeme Taiwanu jen závidět. Investice do vzdělanosti, do infrastruktury, do technologií jsou zde obrovské. Výsledkem je, že Taiwan je světovým lídrem v mnoha oblastech. Od elektronického průmyslu přes například potravinářský průmysl až po pro nás zajímavý velo průmysl. Prakticky není v současnosti myslitelné, aby leckterý výrobce kvalitnějších kol uměl Taiwan nějakým způsobem obejít. Asi neexistuje cyklistická značka, která by nebyla spojena s touto zemí. I producenti v Evropě jsou většinou pouze montážní firmy, které montují dovážené komponenty z Taiwanu a Číny. Ty nejlepší světové značky jsou produkovány na Taiwanu, i když to mnozí nevědí. Přitom důvodem není levná pracovní síla, jak bychom si mohli myslet. U nás je podstatně levnější. Důvodem je komplex výrobců všech možných komponentů a jejich ohromná pružnost umět se přizpůsobit měnícím se podmínkám. Dále inovativnost výrobců a dostatek kapitálu na investice do technologií. Investice státu do vzdělání již bylo zmíněno. Velmi vzdělaná vrstva mladých lidí nemá problém pracovat s nejmodernějšími výrobními metodami a prostředky. Mění se i životní styl obyvatel Taiwanu. Když autor článku byl začátkem devadesátých let poprvé na Taiwanu, neviděl sportovat mnoho lidí a pokud, tak to byla jen různá cvičení v rámci pracovních přestávek. Kolo se používalo pouze jako dopravní prostředek pro méně majetné. Asistentka v Meridě, hezká mladá dáma, která měla na starosti kontakt s distributory, nikdy nesportovala. Rekreační, sportovní, natož závodní cyklistika byla na Taiwanu neznámým pojmem. Země, která vyráběla špičkové produkty, je prakticky nepoužívala. Nyní, po mnoha letech, dotyčná asistentka, už pomalu čtyřicátnice pravidelně trénuje a účastní se silničních závodů s délkou i více než 100 km. Mládež ale i střední generace změnila životní styl jejich rodičů. Vzniklo mnoho cyklistických klubů, pořádají se cyklistické akce, ať už pro závodníky nebo širokou veřejnost. Domácí značky kol jako samozřejmě Merida ale i Giant, Wheeler a další si v minulosti zvykly zvát na domácí profesionální závod Tour de Taiwan závodní týmy ze zahraničí, aby si zajistily dobré výsledky a propagaci na domácím trhu. V současnosti preferují domácí týmy, které mezitím vznikly a jejich závodníci dosahují dobrých výsledků.

Podobně se situace vyvíjí i v Číně. Mnoho taiwanských společností investuje v Číně, Merida není výjimkou. Čínský trh roste velkým tempem a pro hlavní světové značky je velkou výzvou. Čína byla i v minulosti cyklistickou krajinou. Pokud si vzpomenete na nějaké záběry z nedávné minulosti, hlavním dopravním prostředkem v čínských městech bylo kolo. To už dnes samozřejmě neplatí. Čínská města jsou přeplněná automobily. Sféra použití kola jako dopravního prostředku se i zde mění a to na jeho využití jako sportovního nástroje k rekreaci nebo k výkonnostnímu sportu.

Cyklistika je fenoménem dneška. Přetechnizovaný svět nutí lidi hledat kompromisy jak kompenzovat nepřirozený tlak dnešního života. Únik na kole do přírody je jednou z nejefektivnějších cest jak znovu načerpat životní energii. Proto i přes globální krizi a pokles výroby v různých odvětvích výroba jízdních kol v průmyslu nestagnuje, naopak se rozvíjí. I zde, jako všude, jsou úspěšné společnosti, ale i společnosti a značky, které již patří minulosti. S velkou jistotou se však dá říci, že jedna z nejhodnotnějších cyklistických firem dneška, společnost Merida, bude ještě dlouhá léta stát při všech, pro které se cyklistika stala neodmyslitelnou součástí života a trvale se zapíše do dějin cyklistiky.

Autor: Jaroslav Štefánik