GHOST FIRE ROAD RAGE 6.9 LC U

Na tomhle kole se vůbec nemusíte vázat na silnice, byť by to z dálky tak mohlo vypadat. Tenhle Road Rage je totiž víc MTB hardtailem než klasickým štěrkoletem. Nevěříte?

 
Ghost Fire Road Rage 6.9 LC U

Typickým poznávacím rysem všech štěrkoletů je silniční rám osazený berany a širšími plášti s terénním univerzálním vzorkem. Fantazii se zde ovšem meze nekladou a někteří výrobci tak přicházejí s vlastními více či méně exklusivními modely v rámci kterých nabízí občas i kola jako je toto.

Karbonový rám Road Rage od německého Ghostu se totiž od běžných gravelových rámů liší v tom, že umí pojmout i bikové 29" pláště, což je docela unikát. Většina rámů a vidlic moderních gravelů totiž umí opravdu široké pláště nabídnout jen na sedmadvacítkách s menším obvodem, nebo chcete-li na rozměru 650B. Ghost byl ale v tomto ohledu velkorysý a narýsoval vidlice s opravdu dostatečnou světlou šířkou a obrovskou průchodností.

Mimochodem tenhle rám pak umí nabídnout i na zmiňovaných 650B kolech, Ale na nich tohle kolo vypadá jako kidsgravel :-).

Ale teď vážně. Karbonová rámová platforma RR vychází původně z cyklokrosového rámu, ale pro účely gravelu byla kompletně předělána jak co do již zmiňované průchodnosti, tak geometrie a designu a tvaru jednotlivých trubek. Zadní stavba nejenom, že je opravdu široká, ale její subtilní horní vzpěry umí být i hodně flexibilní a odlehčit tak sedacím partiím od menších nerovností.

Ghost tu navíc opravdu nešetřil s množstvím šroubovacích insertů do rámu. Najdeme je prakticky všude a přemýšlet tak můžete nejenom o libovolném množství košíků, ale také brašen a samozřejmě i blatníků. Šroubů na rámu je takové množství, že už by se možná i docela váhové vyplatilo vyměnit je všechny za titanové, nebo ty nepoužívané sundat a dírky pro ně zaslepit.

Středové složení je tady postaveno na lisovaném Press Fitu, kabeláž vedena komplet vnitřkem včetně zadní stavby a nechybí ani designový detail spočívající v integrované sedlové objímce. Mimochodem, na tomhle rámu je krásně vidět, jak se designéři Ghostu a jejich odvaha stále posouvá. Náznaky prohýbání celé zadní stavby nesou jasné geny, které později dostal nový XC hardtail Lector, ovšem ve výrazně odvážnějším hávu...

 

Autor textu + fotografií : Petr Bureš /mtbs.cz